
В Україні головні компостні заводи починають працювати. Зараз компост відгружає Агаріс – компанія стійко працювала і працює з початку війни. Інші компостні двори збирають замовлення і запускають виробництво. Завод ДП “Грикар-А.П.С,. що в Харківській області, роботу відновити поки не може.
Найбільший виробник в Україні Агаріс (заводи в Тернопільській та Черкаській областях) повідомляє, що продовжують виробництво і наразі замовлення складають до 50% від звичайного рівня для цього сезону. «Попит досить високий з врахуванням обставин. Це тому, що грибовиробники дивляться на наявну високу ціну. Але багато хто з клієнтів підходить до замовлень обережно: розуміють що реалізувати такий обсяг гриба як до війни не вийде. Зачинені ферми, які знаходяться на окупованих територіях і в зонах бойових дій. На жаль, інші ферми – у вільній Україні – теж часто не мають змоги працювати на повну потужність: не вистачає персоналу, хтось з власників поїхав в інші регіони або за кордон», – розповідають в компанії.
«Ми грузили компост Агаріс – і маємо зараз на ньому гриби. Так, нам було страшно тоді приймати рішення купувати компост і грузитися – але зараз розуміємо що працюємо на повну потужність і грибів не вистачає клієнтам. Розуміємо, що тоді грузитися було вірним рішенням», – діляться з УМДІС на одному з виробництв в Західній Україні. Звичайно, яка ситуація буде далі передбачити важко.
Також в Агаріс додають, що транспорт компосту подорожчав с середньому на 50%, але дуже різниться в залежності від регіону. Для прикладу дуже легко знайти транспорт у південну частину України: оскільки з того боку багато замовлень у сторону Заходу України.
Компостний завод ВіДжіФармінг – Верес (завод в Черкаській області) також відновлює роботу і невдовзі почне відвантажувати компост. На виробництві повідомили, що замовлення на другу половину травня-червень складають десь біля 60% від довоєнного плану.
Потужне виробництво Світ Соломи, що на Півдні України (Миколаївська область) приймає замовлення з цього тижня (остатній тиждень квітня) на поставки з 25 травня.
Два виробництва на Всході України також повідомили агентство УМДІС про запуск виробництва. В СПД Лещенко (Харківська область) відновили роботу на половину потужності. Компостний двір Агротандем – Мрія (Дніпропетровська область) повідомив про відновлення виробництва компосту як для потреб власного вирощування, так і для продажу.
Всі виробники відзначають, що ціни такі, як були до війни. Про ціни агентство УМДІС писало тут: https://www.umdis.org/sravnyvaem-tsen-na-kompost-v-ukrayne/ . У ВіДжіФармінг діляться: «Ціну компосту не змінювали, але собівартість його, враховуючи подорожчання матеріалів, логістики і зниження обсягу – значно виросла, “з’ївши” всі попередні подорожчання». З подібними проблемами стикаються і інші виробники компосту.
«Виглядає так, що обсяг виробництва грибного компосту в першій половині літа буде 40-50% від довоєнного. Населення в країні – 80% від довоєнного. Жінок, які частіше ведуть домогосподарство і купують гриби, ніж чоловіки, – 60% від довоєнного. Ресторанів в країні – 50% від довоєнного. Плюс до цього, не відомо як далі розвиватимуться події і як вплинуть на нашу галузь. Тому грибоводам дуже важко прогнозувати попит і ціни на гриби», – говорить Директор Інформаційної Грибної Агенції УМДІС Максим Єнченко.