
«Культуру приготування українського борщу» внесено до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує невідкладної охорони. Це сталося на початку липня.
Далі подаємо переклад офіційної інформації яку замістила організація UNESCO.
Агентство УМДІС натякає на можливість збільшення кількості рецептів борщу з грибами а також зміцнення культури додавання грибів до українського традиційного борщу – що безсумнівно матиме позитивний вплив для галузі.
Український борщ – національний варіант борщу, який споживають у кількох країнах регіону – є невід’ємною частиною життя української родини та громади. Йому присвячені фестивалі та культурні заходи. У 2020 році він був включений до національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини України та мав розглядатися для включення до Репрезентативного списку в циклі Комітету 2023 року.
У зв’язку з триваючою війною та її негативним впливом на цю традицію, Україна звернулася до держав-членів Комітету з проханням прискорити розгляд файлу номінації борщу на включення до Списку невідкладної охорони. Комітет затвердив цей список.
Список нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони, спрямований на звернення уваги країн на охорону нематеріальної культурної спадщини, яка знаходиться під загрозою, незважаючи на всі зусилля громад чи держави-учасниці. Вписування елемента допомагає зацікавленим сторонам розпочати міжнародну співпрацю та допомогу для розробки та реалізації спеціального плану дій із захисту.
У своєму рішенні Міжурядовий комітет зазначив, що «збройний конфлікт загрожував життєздатності об’єкту. Переміщення людей і носіїв загрожує традиції оскільки люди не мають змоги не тільки зварити чи виростити місцеві овочі для борщу, а й зібратися разом, щоб практикувати традицію, що підриває соціальний і культурний добробут громад».
Культуру приготування борщу здавна практикують і шанують у всіх регіонах України, громади, родини та ресторани розробляють власні варіанти цієї традиційної та популярної страви, в основі якої лежить буряк. Борщ відображає місцеві особливості та продукти залежно від регіону. Варіанти борщу можуть включати гриби, рибу або солодкий перець. Як частина весільної трапези, в центрі конкурсів рецептів, чи то як рушійний фактор туризму, борщ вважається частиною українського суспільства, культурної спадщини, ідентичності та традицій.
Варіння борщу також практикується в громадах у ширшому регіоні, і хоча визнається соціальна та культурна важливість приготування борщу серед українців, внесення елемента нематеріальної культурної спадщини до списку Конвенції ЮНЕСКО 2003 року про охорону нематеріальна культурна спадщина не означає ні винятковості, ні права власності на відповідну спадщину.
Приготування борщу приєднується до чотирьох існуючих українських елементів у Списках нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
З початку війни в Україні ЮНЕСКО ініціювало низку надзвичайних заходів у сферах культури, освіти, а також захисту журналістів відповідно до мандату ЮНЕСКО.
Ця ініціатива держав-членів Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини узгоджується з цим зобов’язанням ЮНЕСКО на користь населення, яке постраждало від війни.