
W Polsce i w Europie shiitaki są produkowane na dwóch typach podłoża, które się różnią nie tylko krajem pochodzenia – a również charakterystykami grzyba, który na nich rośnie. Shiitake w Europie produkuje się na Europejskim oraz Chińskim podłożu. W Hiszpanii 60-80% shiitake jest produkowano na kostce Chińskiej. Bo w Hiszpanii zwykłe bardziej doceniają jakość grzybów. Natomiast w całej Europie, na przykład w Holandii czy Belgii, tylko 5-10% shiitake się produkuje na kostce Chińskiej.
W Polsce ponad 50% sziitake się produkuje na podłożu Chińskim. Jeżeli to jest podłoże Chińskie – jest to podłoże Exotic Mushroom Center, wyprodukowane przez Qihebiotech, największego producenta podłoża go grzybów egotycznych w Chinach. Inni Chińskie producenci podłoża kostek do Polski obecnie nie sprowadzają.
– Naszym ogromnym atutem jest, że jesteśmy tutaj na miejscu w Polsce mamy swoją farmę, biuro i magazyn – pomagamy klientom z technologią uprawy, dużo doradzamy. Możemy szybko zareagować w momencie reklamacji. Jesteśmy w stanie przekazać podłoże w ramach rekompensaty, czego nasze konkurencie z Chin nie mogą, bo nie mają magazynu w Europie. Podłoże jest żywym organizmem i zawsze coś może pójść nie tak. Dlatego inni dostawcy podłoża z Chin nie bardzo mają jak z nami konkurować, – mówi Piotr Rubacha z Exotic Mushroom Center. Firma znajduje się w Polsce, niedaleko Poznania, jest największym w Polsce producentem shiitake oraz dostawcom podłoża z Chin.
Przewagą Exotic Mushroom Center jest to, że mają podłoże zawsze na stanie magazynowym – więc da się jego szybko zamówić. Również klient nie bierze na siebie ryzyka powiązane z dostawą. Kontener płynie morzem dwa miesięcy z Chin – jeżeli temperatura pójdzie do góry – do Europy może przypłynąć cały kontener „ugotowanych” grzybów które da się tylko wyrzucić. W przypadku biznesu z Exotic Mushroom Center – firma bierze podobne ryzyka na siebie.
– Widać, które grzyby są robione na której kostce – Europejskiej czy Chińskiej. Bo te grzyby na naszej Chińskiej kostce są bardziej kształtne, bardziej twarde. Są mocniejsze, dłużej pozostając świeże – grzyby na kostce Europejskiej mają inny standard jakości, – tłumaczy Pan Piotr.
Chińskie kostki są na drzewnie – a europejskie zwykłe na słomie jako główny składnik. To wpływa na wygląd grzyba. Na drzewnie grzyby rosną bardziej okrągłe i mięsiste.
– Jeżeli chodzi o kształt i wygląd – na naszym Chińskim podłożu grzyby rosną bardziej zbliżone do tego standardu jakości, który jest w krajach azjatyckich. Jeżeli chodzi o sziitake – to Azja zna się na jakości. Ale Europa już też podąża. Wcześniej w Europie wszystkie grzyby egzotyczne co się udawało wyprodukować – dawało się łatwo sprzedać, – opowiada Pan Piotr. – My mamy dużą własną produkcję w Polsce, więc znamy klientów z Europy. Widzę, że teraz już nie jest tak jak parę lat temu – klienci zaczynają wymagać azjatycką jakość i kaliber – że na przykład musi to być 4-7 cm średnica czapeczki. Na tym podłożu co sprzedajemy da się robić kalibrowane grzyby – dlatego tak dobrze nam idzie ze sprzedażą teraz.
Generalnie Chińskie podłoże jest tańsze od Europejskiego – bo cały koszt przerostu w odbywa w Chinach, gdzie energia jest dużo tańsza.
W Exotic Mushroom Center zwykle mają podłoże od ręki – nie trzeba czekać zanim one się wyprodukuje w Europie czy zostanie dostarczone z Chin. Również zamówienia nie muszą być regularne. Mogą wysłać podłoże następnego dnia po złożeniu zamówienia. W Polsce one dojeżdża za 24 godziny, do innych krajów Europy w ciągu kilku dni.
– Jeżeli ktoś chce sprawdzić – możemy bezpłatnie mu wysłać próbkę 9-12 sztuk podłoża w ramach testu. Jesteśmy tu na miejscu i można przyjechać zobaczyć, jak uprawiamy, sprawdzić kim jesteśmy i że można mieć do nas zaufanie, – mówi Piotr Rubacha z Exotic Mushroom Center i zaprasza do odwiedzenia ich produkcji w Polsce, nie daleko Poznania.
Możesz zadawać pytania:
Piotr Rubacha
+48600387027 (telefon, WhatsApp),
http://exoticmushrooms.eu/