
Ціни на шампіньон в Україні досягли небаченого дотепер рівня. Зараз виробники віддають гриб своїм покупцям по цінах 75-80 грн за кілограм, а в роздріб ціна на печерицю досягає 115 грн\кг. Другий сорт та відкритий гриб продають з господарств по цінам від 40-50 грн/кг.
Фактично, печериця виявилась лідером по подорожчанню серед найбільш затребуваних позицій у плодоовочевому відділі. Картопля, томати, огірки, інші овочі, фрукти подорожчали на 10-50% у порівнянні з серединою лютого. Ціна ж печериці виросла удвічі. Навіть після Великодня, коли як правило попит і ціни знижуються, що пов’язано з закінченням Великого посту і збільшенням пропозиції сезонних овочів, ціни вниз не пішли.
Причини подорожчання зрозумілі – дуже мала пропозиція печериці на ринку. Відразу з початком війни всі компостні заводи припинили замочування, включно з найбільшим заводом Агаріс у Тернопільській області. Відновлювати замочування почали тільки через 2 тижні. І саме зараз з цих компостів мали закінчувати збір першої хвилі. За оцінками Грибної Інформаційної Агенції УМДІС станом на кінець квітня на ринок пропонується не більше 20% від того, що було би у мирний час.
Ця пропозиція виникає з тих ферм, які продовжили завантаження компостом у першій і другий половині березня. Непоодинокі випадки коли врожай було відтерміновано за рахунок пізнього покриття покрівельною сумішшю – часто покровка наносилася на 30 і більше день інкубації.
У першій половині травня очікуються поступове і плавне збільшення пропозиції гриба, але вона буде залишатися дуже і дуже обмеженою. Тож у травні ціни на печерицю, найімовірніше, будуть лишатися високими. А ось у червні пропозиція гриба різко збільшиться, так як на ринок вже почне поступати гриб, старт компосту для якого був даний у кінці квітня. І на кінець червня 2022 року ми очікуємо, що на ринку буде пропонуватися біля половини обсягів гриба, притаманних цьому періоду у мирний час.
Вдвічі зменшена пропозиція у нормальний час була б приводом для очікувань захмарних цін, але на боці попиту ми також спостерігаємо величезне зменшення. Говорять про 17 мільйонів переміщених осіб, в тому числі тих що переїхали за кордон – більше 5 мільйонів. Ймовірно, до червня з України виїде до 8 мільйонів людей. Причому більшість виїжджаючих за кордон – жінки та діти, а саме жінки, як прийнято вважати, віддають перевагу більш «складним» стравам, що містять гриби. Крім того, навіть ті, хто залишився в Україні, ймовірно, знизять свій попит щодо грибів, що пов’язано з необхідністю економити. Не останнім фактором у зниженні попиту також є також закриття величезної частини закладів громадського харчування – точної інформації ми не маємо, але скоріш за все біля половини закладів громадського харчування в Україні не працює.
То чи будуть ціни на гриби у червні достатньо високими, щоб покривати затрати на вирощування і давати прибуток? Це, у найбільшій мірі залежить від того, як будуть розвиватися події на фронті. Відповідно – скільки людей і бізнесів зможуть повернутися до нормального життя. По-друге, це буде залежати від економічної підтримки західних партнерів та її розподілення українською владою – чи буде у населення достатньо грошей щоб забезпечити високий рівень споживання. Буде залежати від очікувань і настрою у суспільстві – чим краще і оптимістичніше буде настрій, тим більшим буде попит.
Само собою, ціни будуть залежати від пропозиції. Як ми вказали, на кінець травня відвантаження компостів с компостних виробництв досягнуть приблизно 50% нормального рівня. На червень, згідно повідомлень компостних виробництв, їх відвантаження складуть також від 30 до 60% нормального виробничого плану, у середньому десь 55%.
Фермери-грибовиробники з одного боку з заздрістю дивляться на своїх колег які сьогодні мають продукцію, з іншого боку розуміють що такі високі ціни стимулюють і інших замовити компости, а отже є великий ризик, що грибів на ринку буде забагато і ціни будуть зовсім не такі солодкі.
На нашу думку, якщо в травні Україною буде отримано перемогу і країна стане достатньо безпечною, пропозиція печериць виявиться недостатньою і ціни будуть високими. Якщо перемоги треба буде ще дещо зачекати, пропозиція може виявитись надлишковою, і ціни будуть погані.
Останні два рази, ті, хто ставили на оптимістичний сценарій, отримали значні виграші. Ті хто вирішив у березні 2020 року, під час найбільш суворого карантину COVID, продовжити працювати – зірвали куш у червні 2020 року, що мав рекордні ціни. Теж саме сталося у квітні цього року – ті, хто зміг працювати у березні і не побоявся завантажитись компостом, отримали значні прибутки у квітні. Зауважимо, однак, що рішення продовжити працювати у березні або ні, у другому випадку частіше не залежало від керівництва ферми, а більше від ситуації, яка складалась у тому чи іншому населеному пункті.
Будемо сподіватися що оптимісти і зараз виявляться у виграші. Ставимо на перемогу!