
Ten artykuł dla czytelników UMDIS – Agencji Informacyjnej Branży Grzybów Uprawnych przygotował Artem Koval, Główny technolog Gospodarstwa rolnego Łukasz Laziuk, Polska.
Załadunek halo jest najważniejszym procesem ze wszystkich odbywających się na pieczarkarni, ponieważ determinuje dalszy przebieg uprawy pieczarek w całym cyklu 2-3 fal. Dlatego każdy błąd, który można popełnić podczas załadunku, wpłynie negatywnie na cały późniejszy proces. Jak temu zapobiec i sprawić, by załadunek był poprawny? Temu właśnie poświęciłem mój pierwszy artykuł na stronie UMDIS.
Załadunek to jest proces, który należy przeprowadzić z zachowaniem maksymalnej higieny. Każde pomieszczenie, do którego załadujemy kompost musi być higienicznie czyste, bez pozostałości poprzedniego cyklu wegetacyjnego. Również – jeśli to możliwe, musi być po parowaniu (osobiście ja uważam, że jest to najskuteczniejszy sposób sterylizacji hali uprawowej, chociaż istnieją alternatywy). Ważne są również czyste narzędzia, których należy używać podczas załadunku.
Przed rozpoczęciem załadunku upewnij się, że hala jest czysta i szczelna. Szczelność jest bardzo ważna i nie można jej lekceważyć – nie powinno być żadnych szczelin w drzwiach, oknach, ścianach. Dlaczego? Ponieważ zapach, który będzie się rozprzestrzeniał z rosnącej grzybni, przyciągnie różnego rodzaju szkodniki, które z kolei zaczną rozprzestrzeniać choroby.
Ponadto pracownicy załadunku muszą rozpocząć proces w czystych ubraniach. Miejsce, w którym będzie stał kombajn załadunkowy, należy umyć i zdezynfekować. Każdą maszynę dostarczającą kompost i torf radzę umyć bieżącą wodą, aby zmyć cząsteczki brudu, które mogą przenosić źródła infekcji. Z mojego doświadczenia wynika, że do wysokiej jakości załadunku za pomocą automatycznego kombajnu potrzeba 4-5 osób.
Przystępując do załadunku kombajnem musimy najpierw ocenić stan kompostu i torfu, czyli strukturę, wygląd, jakość. Następnie dokonujemy odpowiednich ustawień kombajnu. W ostatnim czasie większość producentów uważa 80 do 85 kg za optymalną i bezpieczną ilość kompostu na m2. Im więcej kompostu załadujemy na 1 m2, tym lepiej dla grzybów, bo będą miały więcej substancji przydatnych dla pożywienia – ale to zwiększy aktywność kompostu, będzie się aktywniej nagrzewał. A jeśli nie uda nam się utrzymać temperatury kompostu do 30 stopni, znaczna część składników odżywczych zostanie utracona.
Wskazane jest rozpoczęcie załadunku od 2 półki – wtedy wygodniej będzie ustawić wszystkie parametry w kombajnie. Ale nawet w przypadku błędu wygodniej jest coś poprawić.
Regulacja wałów w kombajnie to kolejne ważne zadanie dla technologa. Na przykład dodanie kekingu (niewielkiej ilości przerośniętego kompostu) do torfu jest trudne żeby ustalić. Powinno to wynosić około 400 gramów na 1 m2. Warto wziąć pod uwagę, że dodatek kekingu jest bardzo ważnym czynnikiem. Dodając go zbyt dużo – ryzykujemy szybkim odwodnieniem torfu, natomiast zbyt mało może spowodować słaby wzrost grzybni. Co powoduje słaby wzrost? W przyszłości doprowadzi on do powstania grzyba pod torfem, co obniża jakość produktu i komplikuje jego zbiór.
Czy folia jest wymagany podczas automatycznego załadunku?
Myślę, że tak. Przecież folia znajdująca się na dole zatrzymuje wodę, którą wlewamy po załadowaniu na półkę.
Czy jesteśmy zmuszeni dodawać wodę do kompostu? Oczywiście, że tak. Grzyby to w 90% woda. Po załadunku każdy technolog na podstawie własnego doświadczenia i umiejętności określa, ile wody należy wlać do kompostu.
Średnio około 15-30 litrów na 1 m powierzchni uprawy, ale wskaźniki te zależą od struktury i wilgotności kompostu, technologii uprawy, parametrów w hali uprawowej itp.
W końcu do wzrostu grzyby wykorzystują wodę, którą pobierają z kompostu. W związku z tym kompost i okrywa muszą być odpowiednio zwilżone.
Jak widać, załadowanie komory uprawowej kompostem trzeciej fazy za pomocą kombajnu nie jest zadaniem łatwym. Jednak z doświadczeniem uczysz się dostrzegać małe rzeczy, jak najlepiej wyregulować kombajn, zachować higienę. Za każdym razem będzie lepiej.
Autorem artykułu jest Artem Koval, Główny Technolog Gospodarstwa Rolnego Łukasz Laziuk, Polska.
Telefon: +48-601-551-538
Mail: [email protected].