
Цю статтю для читачів Грибної Інформаційної агенції УМДІС підготував Артем Коваль, головний технолог ферми Gospodarstwo rolne Łukasz Laziuk, Польща.
Завантаження камери являється найважливішим процесом зі всіх які мають місце на грибній фермі тому, що він визначає подальший перебіг вирощування гриба протягом всього циклу 2-3 хвиль. Тому кожна помилка, яка може бути допущена під час завантаження негативно відобразиться на весь подальший процес. Як це попередити і зробити завантаження правильно? Цьому я присвятив цю мою першу статтю на УМДІС.
Завантаження – це процес, який має бути виконаний в максимальній гігієні. Кожне приміщення до якого будемо загружати компост, повинно бути гігієнічно чисте, без залишків попереднього циклу вирощування. Також – по можливості пропарене (особисто я вважаю, що це найбільш ефективний спосіб для стерилізації камери вирощування, хоча існують альтернативи). Також важливими є чисті знаряддя, які будуть використовуватись під час завантаження.
Перед тим, як розпочати завантаження потрібно переконатися, що камера є чистою, щільною. Щільність дуже важлива і нехтувати нею не можна – не має бути щілин в дверях, вікнах, стінах. Чому? Тому що запах, який буде розповсюджуватись від проростаючого міцелію приваблюватиме різного виду комах-шкідників, які в свою чергу почнуть розносити хвороби.
Також працівники на завантаженні повинні розпочинати процес в чистому вбранні. Місце де буде стояти завантажувальний комбайн потрібно промити та продезинфікувати. Я раджу кожну машину, яка доставляє вам компост та торф зовні змивати проточною водою, щоб змити з неї частки бруду, які можуть нести в собі джерела інфекцій. За моїм досвідом – для якісного завантаження автоматичним комбайном вам знадобиться 4-5 осіб.
Приступаючи до завантаження комбайном спочатку мусимо оцінити стан компосту та торфу, тобто структуру, вигляд, якість. Після цього виконуємо відповідні налаштування на комбайні. Останнім часом оптимальною та безпечною кількістю кілограм компосту на м2 більшість виробників вважають від 80 до 85 кг. Чим більше компосту завантажимо на 1м2 тим краще для грибів, адже матимуть більше корисних речовин до харчування – але це збільшить активність компосту, він активніше грітиметься. І якщо не зможемо втримати температуру компосту до 30 градусів то значна частина поживних речовим буде втрачена.
Завантаження бажано розпочинати з 2 полиці – тоді зручніше буде виставити всі параметри на вашому комбайні. Та навіть в разі помилки зручніше щось виправити.
Налаштування валів на комбайні це ще одна важлива задача для технолога. Наприклад, додавання кекінгу (невеликої кількісті пророщеного компосту) до торфу під час нанесення – важко встановити одностійно. Має це бути приблизно 400 граммів на 1 м2. Варто взяти до уваги що додавання кекінгу – це дуже важливий фактор. Додаючи завелику кількість кекінгу, ризикуємо швидким зневодненням торфу, тоді як замала кількість може стати причиною заслабкого розростання міцелію. Чим погане слабке розростання? В подальшому воно призведе до формування гриба під грудами торфу, а це зменшує якість продукту та ускладнює його збір.
Чи потрібна плівка під час автоматичного завантаження?
Я вважаю, що так. Адже плівка, що знаходиться внизу, затримує воду, яку ми вливаємо після завантаження на полиці.
Чи ми змушені вливати воду до компоста? Звичайно так. Гриби на 90% складаються з води. Після завантаження кожен технолог, виходячи з власного досвіду та вміння, визначає яку кількість води потрібно влити до компосту.
Середньо біля 15-30 літрів на 1м2 поверхні вирощування, але ці показники залежать від структури і вологості компосту, технології вирощування, параметрів в камері вирощування і т.п.
Адже для росту гриби використовують воду, яку беруть собі з компосту. Відповідно компост та покрівна суміш мають бути достатньо зволоженими.
Як бачимо, завантаження камери вирощування компостом третьої фази за допомогою комбайна – задача не надто проста. Однак із досвідом вчишся помічати дрібниці, налаштовувати комбайн найкращим чином, утримувати гігієну. Кожен раз вдаватиметься все краще.
Автор статті – Артем Коваль, Головний технолог ферми Gospodarstwo rolne Łukasz Laziuk, Польща.
Телефон: +48-601-551-538
Пошта: [email protected].